بررسی زیست محیطی محلول ها (پساب های) حاصل از استحصال طلا

حین استخراج و فرآوری کانسنگ طلا، به دلیل ماهیت کانی شناسی و سنگ شناسی تیپ های کانساری طلا و نیز مواد سمی مورد استفاده جهت جداسازی کانه از باطله، پساب هایی حاوی زهاب اسیدی، فلزات سنگین مانند مس، نیکل، سرب، روی و ارسنیک و نیز پساب های سیانیدی به محیط زیست وارد می شود. از سوی دیگر به طور کلی صنایع معدنی به منظور فرآوری کانسنگ، حجم زیادی آب مصرف می نماید که تخلیه پساب آلوده را به محیط را به همراه خواهد داشت. باطله های جامد و باطله های فرآوری نیز پس از قرارگیری در معرض شرایط جوی و هوازدگی، رهاسازی فلزات و مواد سمی خود را به صورت محلول های آلوده به محیط اطراف آغاز می کنند.

منابع طبیعی به ویژه منایع آبی در مقابل آلودگی بسیار حساس بوده و به سرعت کیفیت خود را از دست می دهند. از سوی دیگر بازگرداندن کیفیت از دست رفته متضمن صرف هزینه و زمان زیادی است که معمولا امکان بازیابی کامل هم در نهایت وجود ندارد. نفش حیاتی آب در زندگی موجودات و بشر بر کسی پوشیده نیست و کمبود منابع آب قابل استفاده نیز تایید کننده لزوم توجه به حفظ این ذخایر ارزشمند است.

به کمک مدلسازی زمین شناسی-زیست محیطی، شناخت ویژگی های زمین شناسی، کانی شناسی، کانی های ثانویه، سنگ شناسی، ژئوشیمی، اندازه کانسار، تحرک فلزات موجود در باطله های کانسار و روش های استخراجی و فرآوری امکان پذیر می گردد. عوامل دیگر مانند وضعیت توپوگرافی، هیدرولوژی و آب و هوای منطقه تیز در مدل گنجانده شده می شود. شناسایی کلیه عوامل مذکور، پیش بینی پتانسیل تولید محلول های آلاینده در کانسار را تسهیل می نماید.

در این مطالعه من ابتدا مدل های زمین شناسی-زیست محیطی چند کانسار طلا از جمله کانسارهای اسکارنی طلا دار (تیپ سرب-روی اسکارنی، مس اسکارنی)، کانسار طلا-نقره-تلور رگه ای، کانسار طلای اپی ترمال کوارتز-آلونیت، کانسار مس-اورانیوم-طلا و عناصر نادر خاکی با اکسید آهن و تیتانیوم پایین، کانسار طلا با میزبان رسوبی و کانسار طلا در سازندهای نواری آهندار را معرفی کرده و در ادامه به پساب های تولید شده در حین استخراج و فرآوری و نیز پساب ناشی از باطله ها پرداخته ام. متن کامل سمینار در کتابخانه دانشکده معدن دانشگاه امیرکبیر موجود است.

استاد راهنمای سمینار من آقای دکتر اردشیر هزارخانی بودند.

در صورت علاقه مندی به مطالعه درباره مدل های زمین شناسی-زیست محیطی کانسارها می توانید به لینکهای زیر مراجعه کنید:

http://pubs.usgs.gov/of/1995/ofr-95-0831/CHAP1.pdf

http://crustal.usgs.gov/projects/gem/index.html

http://pubs.usgs.gov/of/2002/of02-195/OF02-195A.pdf

+ نوشته شده توسط مهرنوش در پنجشنبه سوم دی ۱۳۸۸ و ساعت 3:49 |